על ההבדל בין טוב לרע בהתנדבויות


שחר - דצמבר, 2018


על ההבדל בין טוב לרע בהתנדבויות

כבר כמה שנים שאני רואה מאמרים התומכים בתשוקה בהתנדבויות ומאמרים הפוכים בדעותיהם המתנגדים לכך נחרצות.
אילו מכותבי המאמרים צודקים? ספוילר - האמת נמצאת אי שם באמצע.
המאמר הזה הוא מאמר דעה בלבד בעקבות ניסיון, בהתמקדות על התנדבויות עם חיות.

אתחיל ואגיד שהתנדבות היא חשובה, בכל תחום תמיד אשמח לראות שהחברה שלנו שואפת לתרום ולהתנדב, בוודאי כקהילת מטיילים ישראלית. אפשר לקוות שאם אדם מתנדב במקום הנחשב לרע, הוא עושה זאת מכוונה טובה ואולי עם מעט הבנה לגבי מה התוצאה שלה הוא גורם.
אם אתם מטיילים שרואים את התמונה הגדולה, אתם צריכים להמשיך ולספר לסביבתכם מה הוא הטוב ומה הוא הרע בעינכם.

ולגבי התמונה הגדולה בעיני - אתחיל דווקא בהקבלה להתנדבות עם ילדים באפריקה. הרצון הוא טוב, כואב לנו לראות ילדים שלדעתנו חיים במציאות בלתי אפשרית, שיש להם פחות רק בגלל שנולדו במקום מסוים. אבל הגעה לכפר נטוש באפריקה למען התנדבות יכולה לעלות את התלות של הילדים ב'אדם הלבן' והורדת הסמכות של מוריהם המקומיים - הכוונה טובה, התוצאה עלולה להיות שונה. לצערי פגשתי מספר ילדים מקומיים באפריקה שסיפרו לי שחלומם בחיים הוא להיות אדם לבן, בעקבות המורים המתנדבים הלבנים מאירופה. נושא זה מורכב בפני עצמו וברשותכם אחזור לנושא ההתנדבות עם החיות.

האמת היא שהמציאות יותר מורכבת ממה שחושבים. יצא לי להתנדב במספר מקומות, לדבר עם מתנדבים רבים, לדבר עם מנהלי ארגונים ועוד. יצא לי לחזות במקומות אשר מרביעים בהם את האריות רק בשביל גורים המושכים תיירים, גורים אשר נולדו וימותו בשבי.
אבל גם חזיתי במקומות שבהם הצילו חיות. אריות שחיו בקרקס ועכשיו מטפלים בהם בארגונים שונים. אותם אריות גדלו בשבי הקרקס ולא יודעים לחיות לבד בטבע, לא לצוד ולא להתרחק מאנשים. הם לא ישרדו בטבע כאשר יחכו למזון שהם רגילים לקבל. המצב הוא שהם נמצאים באזור טיפול וזה מצב כמובן לא אידיאלי אבל הוא נחוץ במציאות הקיימת להם ולסיפור חייהם.
במקומות שונים היו גם קרנפים יתומים אשר ציידים הצליחו לשים ידם על הוריהם - הקרנפים הבוגרים. לאחר השתקמות וגדילה, אותם קרנפים גורים חוזרים לטבע. אבל עד אותו רגע גם פה המציאות לא מאפשרת לאותם גורי קרנפים לשרוד לבד בטבע.

אני מאמין בהתערבות חיובית של האדם לעזרת החיות, ובעיקר כשההתערבות החיובית באה בעקבות התערבות שלילית של אדם אחר (כגון מתעלל או צייד).

צריך להבין שלא בכל מקום שיש אפשרות לגעת בחיה זה ארגון רע ובגללם החיה לא חופשיה בטבע, ולא כל מקום עם תמונות "מדהימות" ליד גור אריות זה מקום טוב. צריך לחקור, צריך לשאול ובעיקר - אם הייתם במקום רע תשתפו בעוצמה שזה הוא מקום רע, אם הייתם במקום טוב תשתפו שבעתיים.
כך כולנו נוכל להמשיך להיות חלק מחברה תורמת ומתנדבת, ונוכל להסתכל על ה"תמונה הגדולה" ככל האפשר.

ובנימה זו אגיד שכל הסיפור שנקלעתי אליו בהתנדבויות גרם לי להבין שאני רוצה לקחת חלק יותר משמעותי ולכן פתחתי בעצמי ארגון התנדבות במקומות שאני אישית בדקתי, במקומות שהרגשתי על עצמי מה קורה שם ביום יום, חקרתי לעומק ממספר זוויות מה הוא סיפור חייהם של החיות.
בסופו של יום אני מנגיש ומחבר בין התנדבויות שאני רואה כמקומות מועילים לבין אנשים עם תשוקה להתנדבות עם חיות. אבל אני כאן גם כדי לייעץ ולשמוע אם יש לכם התלבטויות לגבי מקומות שהארגון שלי לא שולח אליהם. אני מכיר מספר מנהלי ארגוני התנדבות שאני סומך עליהם (וכמה שלא) ואם רק תבקשו אחבר אתכם לאדם הנכון ולהתנדבות המתאימה לכם - כן, גם אם אני לא עובד איתם ישירות וגם ללא קשר לארגון שלנו, אשמח שיותר אנשים יחוו התנדבות חיובית.
זה הארגון - www.RafikiVolunteer.com
תרגישו חופשי לכתוב שהגעתם ממוזונגו ושאתם רוצים לדבר או להתייעץ

תודה על הקריאה, תהנו בטיול!

האכלת גור קרנף


קצת על הכותבים

טיילתי מספר חודשים ביבשת המדהימה הזו, בין המדינות טיילתי בדרום אפריקה, סווזילנד, נמיביה, זמביה, זימבאבואה וטנזניה. הגעתי לבד וכל חודשיים התקשרתי לחברת התעופה בשביל להאריך את השהות שלי. תיכננתי להיות רק בדרא"פ בהתחלה וכל יום מחדש מצאתי חברים חדשים שהזמינו אותי לעוד טיול, לעוד פסטיבל, לעוד אזור ולעוד מדינה. התנדבתי במספר מקומות עם חיות וזו הייתה חוויה שמאוד נגעה בי ולכן החלטתי להמשיך להתעסק בנושא גם אחרי שחזרתי לארץ. מאוד ממליץ למטיילים חדשים למצוא את המקום שלהם לטייל לבד, גם אם הגיעו עם עוד חברים.


© 2016 Mzungu.co.il All Rights Reserved.